Social Services Advisory Board

About the Board

The Dinwiddie County Social Services Advisory Board was created by Resolution of the Board of Supervisors on May 20, 2014. By same Resolution, the County Administrator, a local governmental official, was appointed to serve as the Local Board of Social Services pursuant to Virginia Code Section 63.2-302.

The Dinwiddie County Social Services Advisory Board serves in an advisory capacity to such local government official with respect to the duties and functions imposed upon him by this title.

  • Authority Makeup / Size: Five members

Current Membership

  • Christopher Hillman
    • Term expires March 31, 2022
  • Kathy Young
    • Term expires March 31, 2021
  • Sarah Farmer
    • Term expires March 31, 2020
  • Yvonne Stewart
    • Term expires March 31, 2021
  • Elois F. Evans
    • Term expires March 31, 2019